Ogrzewanie podłogowe – co jest potrzebne?

2024-01-24

Samodzielnie wykonane prace potrafią przynieść sporo satysfakcji. Nie inaczej jest w przypadku tworzenia źródeł ciepła dla budynku. Oczywiście to dość skomplikowane zadanie, zwłaszcza jeśli nie ma się na co dzień doświadczenia z systemami takimi, jak ogrzewanie podłogowe. Jak zrobić taką instalację? Czego potrzeba do montażu? I jak przebrnąć przez kolejne etapy budowy? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat. Przedstawimy, jak powstaje podłogówka krok po kroku i na co zwrócić szczególną uwagę.

Co potrzeba do ogrzewania podłogowego?

Na samym początku należy skompletować zestaw narzędzi oraz akcesoriów. Wśród nich szczególnie potrzeba rozdzielacza do podłogówki. Bez niego nie da się zrobić profesjonalnego systemu. Dobór modelu jest uzależniony od zapotrzebowania na obwody. Oprócz tego przyda się folia izolacyjna z polietylenu i polipropylenu. Ma ona za zadanie izolować instalację od wilgoci. Potrzebne do montażu będą też: złączka zaciskowa (dobierana na podstawie wielkości zaworów), szyny montażowe, klipsy, głowica termoelektryczna oraz – oczywiście – rury do ogrzewania podłogowego. Jeśli już skompletowałeś wspomniane narzędzia i elementy, to możesz przejść do instrukcji krok po kroku.

Ogrzewanie podłogowe – montaż krok po kroku

Każdy z przedstawionych poniżej etapów wymaga ścisłego dostosowania się do zaleceń. Pominięcie któregokolwiek z nich wiąże się z zaprzepaszczeniem całej pracy. Dlatego trzeba zrobić to dokładnie tak, jak wymaga tego producent systemu. W większości przypadków ogrzewanie podłogowe krok po kroku przebiega w następujący sposób.

Krok pierwszy: przygotuj podłoże

Zanim przejdziemy do właściwego montażu, podłogówka musi mieć odpowiednio przygotowane miejsce. Oznacza to wyczyszczenie, osuszenie oraz wyrównanie podłoża. W przeciwnym wypadku ryzykuje się, że instalacja zostanie zajęta przez pleśń i grzyby.

Krok drugi: ułóż folię

Po wysuszeniu trzeba pokryć powierzchnię folią izolacyjną. W następnym kroku przykrywa się ją styropianem, by zrobić skuteczną warstwę ochronną. Na samym końcu tego etapu należy jeszcze raz użyć folii przeciwwilgociowej z siatką kotwiącą do montażu rur ogrzewania podłogowego.

Krok trzeci: zamontuj obiegi grzewcze

Maksymalna długość obiegu to 100 metrów. Dłuższy będzie funkcjonować nieprawidłowo, dlatego warto go porozdzielać. Rury podłogówki mocuje się przy użyciu klipsów, a końcówki podłącza się do rozdzielacza wody.

Krok czwarty: wykonaj próbę ciśnieniową

Na tym etapie warto już sprawdzić, czy wcześniej nie popełniło się błędu. Próba ciśnieniowa to test szczelności. Aby ją zrobić, potrzeba wpuścić do rur wodę pod ciśnieniem. Instalacja ogrzewania podłogowego nie powinna nigdzie przepuszczać cieczy.

Krok piąty: wykonaj dylatację obwodową

Teraz trzeba już zamontować szczeliny dylatacyjne. Na obrzeżach pomieszczenia z podłogówką oraz przy drzwiach umieszcza się taśmę piankową. Dobrze zadbać o to, by montaż szczelin dylatacyjnych odbywał się pod przewodami zasilającymi, a nie nad pętlą. W przeciwnym wypadku może dojść do awarii.

Krok szósty: zalej jastrychem instalację

Na końcu wykonuje się wylewkę betonową. Instalację ogrzewania podłogowego zalewa się warstwą jastrychu. Można ją zrobić z dodatkiem preparatu zwiększającego elastyczność masy, co poprawia jej zdolność do przewodzenia ciepła. Tam, gdzie planuje się postawienie armatury łazienkowej czy ciężkich mebli, potrzeba dodatkowo użyć siatki ze stalowymi prętami. Po montażu podłogówki trzeba odczekać 3 tygodnie, aż dojdzie do wyschnięcia i utwardzenia warstwy.

Podsumowanie samodzielnej instalacji ogrzewania podłogowego

To dość trudne, wieloetapowe zadanie. Nie można pominąć żadnego kroku. Ponadto wszystko należy zrobić zgodnie z zasadami sztuki. Dlatego większość inwestorów decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowców. Nie oznacza to jednak, że zawsze istnieje potrzeba wezwania specjalistów. Wbrew pozorom montaż podłogówki jest w zasięgu każdego, kto ma smykałkę do prac technicznych, a przy okazji wykazuje się cierpliwością i starannością. Wszystkim, którzy czują się na siłach i wiedzą, co potrzeba zrobić, polecamy założenie instalacji do ogrzewania podłogowego samodzielnie.